Gündem

Milli Eskrimciler Avrupa Şampiyonası için hazır.

Yıldızlar kılıç kategorisinde son üç yıldır Avrupa Şampiyonluğu unvanını elinde tutan milli eskrimciler dördüncü kez Avrupa Şampiyonu olma hedefiyle 22 Şubat- 2 Mart tarihlerinde Hırvatistan’da boy gösterecek.

Hırvatistan’ın Porec kentinde düzenlenecek ‘Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’ için sayılı günler kala, Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) Teknik Kurul ve Olimpiyat Koordinatörü Recep Koç hem şampiyona hem de federasyon altyapı desteği, milli takımların oluşturulması ve Gençlik Olimpiyatları havuzu çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıç, flöre ve epe branşlarında yıldız ve gençlerde toplam 35 sporcunun ülkemizi temsil edeceği Avrupa Şampiyonası’nda eskrimcilerin madalya peşinde olduğunu vurgulayan Koç, çok yüksek bir sporcu kafilesi ile katılım gösterilen bu şampiyonaya yönelik ciddi bir hazırlık süreci yürütüldüğünün altını çizdi. Sporculara Federasyon nezdinde her türlü desteğin sağlandığını kaydeden Koç, “Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası’nda, talimatlarımız gereği katılım hakkı elde eden toplam 35 sporcumuzla ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Eskrimde yeni sezon başladığından bu yana, gençler kategorisinde tüm branşlardaki sporcularımızın 3’er dünya kupası; altyapı düzeyinde klasmanlarında en iyi sporcuların ise 2’şer büyükler satellite turnuvasına katılımlarını sağladık. Bununla birlikte, bu sporcularımıza hem yurt içi hem de yurt dışı kamp destekleri vererek Avrupa Şampiyonası hazırlıklarımızı tamamladık. Bu sene oldukça kalabalık bir sporcu kafilesi ile Hırvatistan’da ülkemizi temsil edeceğiz. Organizasyonda yıldızlar kategorisinde 23, gençler kategorisinde ise 21 sporcumuz ile mücadele edeceğiz. Son üç yıldır elde ettiğimiz Avrupa Şampiyonluğu unvanımızı bu yıl da koruyacağımıza tüm kalbimizle inanıyoruz. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesi katılacağımız şampiyonada bizlere her türlü desteği sağlayan, önümüzdeki tüm engelleri ortadan kaldıran Federasyon Başkanım Sayın Murat Atalı’ya, federasyonumuza destek ve himayelerini üzerimizde hissettiğimiz Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

YURT DIŞI REKABET GÜCÜ YÜKSEK MİLLİ TAKIMLAR KURUYORUZ

Eskrim milli takımlarının oluşturulması konusunda detayları paylaşan Koç, bu noktada oldukça şeffaf ve adil bir yol izlendiğine dikkat çekti. “Amacımız ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek, yurt dışında rekabete uygun başarılı sporcuları ortaya çıkarmak” diyen Koç, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Eskrim milli takımlarımızın oluşturulması için hazırladığımız sistem çok şeffaf, adil ve belli yazılı kurallara dayalı olup; klasman sıralamalarına göre belirlenen, eskrimde başarılı birçok ülkenin de uyguladığı sistemler ile örtüşen bir kural dizinidir. Kulüplerimizin ve il temsilcilerimizin milli takım seçme sistemini sporcularımıza ve ailelerine çok iyi anlatmaları gerekiyor. Son yıllarda elde edilen başarılı sonuçların tesadüf değil; bu seçim sisteminin bir ürünü olduğunu biliyoruz.”

Yıldızlar kategorisindeki sporcular ve Avrupa Circuit turnuvalarına ilişkin bilgi veren Recep Koç, Federasyon olarak başarılı altyapı sporcuları destekleyen bir ödül sistemi olduğunu ifade ederek kulüpleri de bu anlamda sporcularını desteklemeye davet etti. Dünyanın hiçbir ülkesinde federasyonların Avrupa Yıldızlar Circuit Turnuvalarına sporcu göndermediğini; bu turnuvalara sporcuların kendi imkanları, sponsorları ya da kulüplerinin desteğiyle katılım gösterdiğini söyleyen Koç, “Bu konuda çocuklarına destek olan ailelere ve kulüplere tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Aidat sistemi ile çalışan kulüplerimizi de kendilerine üye olan, bu turnuvalara gidemeyen başarılı altyapı sporcularını desteklemeye davet ediyorum. Ayrıca bilinmelidir ki;  Türkiye Eskrim Federasyonu’nun bu şekilde katılım gösteren ve belirlenen başarı seviyelerini yakalamış olan sporcuların masraflarını karşılayacağını taahhüt eden bir ödül sistemi bulunmaktadır. Her ne kadar Federasyonumuz altyapı desteğini gençler kategorisinden itibaren sağlayabilse de yıldızlar kategorisinde bulunan sporcularımıza da katıldıkları Avrupa Circuit turnuvalarında hakem desteği veriyoruz. Ayrıca bu turnuvalarda başarılı olan ve klasman sıralamasında en iyi sıralarda yer alan sporculara Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılım desteği de sağlıyoruz” dedi.

GENÇLİK OLİMPİYATLARI HAVUZU OLUŞTURACAĞIZ

Nisan ayında Salt Lake City’de düzenlenecek ‘Yıldızlar-Gençler Dünya Şampiyonası’ndan hemen sonra, 2005-2007 doğumlu ve başarı hedefini ‘olimpiyat madalyası’ olarak belirlemiş altyapı sporcularından ‘Gençlik Olimpiyatları havuzu’ oluşturulacağını bildiren Koç, şu ifadelere yer verdi: “Olimpiyat hazırlıklarımızı bu temelde sürdüreceğiz. 2022 yılında Dakar’da yapılacak olan ‘Gençlik Olimpiyatları’ kadrosuna giren sporcularımıza malzeme ve turnuva desteğinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı kamp destekleri vererek olimpiyat madalyası hedefi ile çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Son olarak sözlerimi iyi dileklerimle noktalamak istiyorum. Sezon boyunca Avrupa Şampiyonası hedefi ile çalışan, ter döken, emek veren tüm sporcularımıza; antrenörlerimize ve ailelerimize başarılar diliyorum. Kurullarda ve Federasyon ofisimizde birlikte çalıştığım arkadaşlarıma emekleri ve gayretleri için; Spor Genel Müdürlüğü’ndeki çalışma arkadaşlarıma her zaman yanımızda oldukları için çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte emeklerimizin karşılığını alacağımıza inanıyorum.”

Yorumlar

Comments are closed.

Popüler Yazılar